Poslanstvo
Naše poslanstvo je z vso subtilnostjo prisluhniti fizičnim, psihosocialnim in duhovnim potrebam umirajočih bolnikov in njihovih svojcev, lajšanje trpljenja, podpiranje v njihovi osebni preobrazbi in doseganju želene kakovosti življenja z zagotavljanjem celostne sočutne oskrbe, vzgoje in zagovorništvom vsakega, ki si bo izbral živeti do konca v domačem ali domu podobnem okolju.
Vizija
Naša vizija je svet, v katerem posamezniki in družine, ki se soočajo s procesom umiranja, smrtjo in žalovanjem, izkušajo najboljše, kar jim človeštvo lahko nudi. Hudo bolnim bomo omogočili, da zadnje obdobje življenja preživijo v potrditvi, da njihovo življenje ni bilo zaman, v harmoniji s samim seboj in svojimi bližnjimi. Z izvajanjem različnih oblik izobraževanj in publicistične dejavnosti bomo ustvarjali pogoje, ki povzročajo družbene spremembe odnosa do smrti in umiranja, ki zajema naraven krog življenja in smrti, ter izboljšanje kakovosti oskrbe v procesu umiranja in žalovanja. V tem duhu bomo v Slovenskem društvu hospic širili krog svojega delovanja preko novih območnih odborov regijsko in povezovanju že obstoječih v sočutno skupnost in v naši osnovni dejavnosti igrali vse bolj vidno in družbeno aktivno vlogo.
Načela
Programi Slovenskega društva hospic temeljijo na sledečih načelih:
- spoštovanje življenja in sprejemanje umiranja kot naravnega dogajanja
- celostna oskrba bolnika, katere cilj ni podaljševanje ali skrajševanje življenja, ampak zagotavljanje čim boljše blažilne terapije, ki vključuje lajšanje bolečin in drugih težav pri bolniku ter s tem pripomore k izboljšanju bolnikove kakovosti življenja
- psihična in duhovna opora bolnikom in svojcem v težavnem procesu sprejemanja bližnje smrti
- zagovorništvo bolniku v spoštovanju njegovih želja, samoodločanju in dostojanstvu
- timski pristop do neozdravljivega bolnika in svojcev, v katerem sodelujejo vsi, ki skrbijo zanje
- ustvarjanje in vzdrževanje podpornega delovnega okolja za interdisciplinarno delo
- posebna pozornost bolnikovim svojcem in bližnjim med boleznijo in po smrti v času žalovanja
- vključitev prostovoljcev v celostno obravnavo, kar prinaša novo kakovost v skrb za umirajoče
- oblikovanje družbenih razmer v želji, da bi čimveč ljudi umiralo tam, kjer si želijo – program se izvaja povsod, kjer se bolnik nahaja: doma, v bolnišnici, v domu starejših občanov in drugod.