PROJEKT IMRO

Hospic pristop za razbremenitev delovno aktivnih moških in žensk, ki skrbijo za bolne in umirajoče svojce.

Trajanje projekta: julij 2022 – april 2024

Sodelujemo skupaj za zeleno, konkurenčno in vključujočo Evropo.

 

Projekt IMRO sofinancira Norveška s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma 2014-2021 v višini 499.740,00 €
Namen projekta je razbremenitev delovno aktivnih moških in žensk, ki opravljajo vlogo neformalnega oskrbovalca ostarelega, kronično bolnega oz. umirajočega družinskega člana v različnih okoljih.

        

DOGODKI IN NOVICE

Slovensko društvo Hospic v sodelovanju s projektnimi partnerji v okviru projekta IMRO pripravlja različne dogodke in podporne ter razbremenilne aktivnosti, ki so namenjene vsem delovno aktivnim moškim in ženskam, ki skrbijo za kronično bolnega, umirajočega ali ostarelega družinskega člana ter vsem tistim, ki se z boleznijo ali procesom staranja soočajo sami.

SKRB ZA NEFORMALNE
OSKRBOVALCE V
PALIATIVNI IN HOSPIC
OSKRBI

Glavni cilj projekta IMRO

je razbremenitev delovno aktivnih moških in žensk, ki opravljajo vlogo neformalnega oskrbovalca ostarelega, kronično bolnega oz. umirajočega družinskega člana v različnih okoljih. Slovensko društvo Hospic (nosilec projekta) bo v sodelovanju s projektnimi partnerji uresničevanje cilja dosegel preko razvoja podpornih storitev, ki podpirajo usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja:

– razvoj programa delovanja integriranega modela oskrbe starejših,

– vzpostavitev modela integrirane oskrbe starejših v urbanem okolju,

– vzpostavitev integriranega modela oskrbe starejših v ruralnem okolju,

– izvedba študije o spremljanju razvoja dveh integriranih modelov skrbi za starejše,

– razvoj ukrepov v sklopu certifikata »Sočutno podjetje«.

380
Klicev v okviru klicnega
centra “Dobro jutro, sosed”

55
Izvedenih aktivnosti za ciljne
skupine v okviru programa
integriranega modela skrbi
za starejše
20
Izvedenih izobraževanj za
ciljne skupine projekta

8
Izvedenih razbremenilnih
aktivnosti za ciljne skupine
v sodelovanju s šolami

Projekt naslavlja problematiko, s katero se zaradi staranja prebivalstva vse pogosteje srečujemo. Zahteve poklicnega življenja povzročajo stisko zaposlenim, ki so hkrati neformalni skrbniki hudo bolnega družinskega člana.

V Sloveniji starostno onemoglega, kronično bolnega ali invalidnega svojca tedensko oskrbuje okoli 200.000 družinskih članov. Neformalni oskrbovalci (tudi mladoletni) s svojim doprinosom k oskrbi starejših ljudi pomembno razbremenijo zdravstvene sisteme, v sistemu oskrbe pa so sami pogosto spregledan in ranljiv člen. Izpostavljeni so delovnim obremenitvam in pogosto nimajo dostopa do strokovne podpore in pomoči.

 

Ciljne skupine projekta:

* delovno aktivni moški in ženske (svojci umirajočih bolnikov in bolnikov z neozdravljivo kronično boleznijo, vključno z ranljivimi skupinami delovno aktivnih, ki so v ruralnem okolju bolj pojavne: kmečke ženske, mladi zaposleni, študenti, zaposleni v turizmu, kmetje);

* družinski člani aktivno zaposlenih (starejše osebe, ki potrebujejo podporo pri opravljanju vsakodnevnih nalog, neozdravljivo kronično bolni, umirajoče osebe);

* otroci, ki opravljajo vlogo neformalnih oskrbovalcev vsaj enega družinskega člana;

* prostovoljci iz lokalnega okolja;

* vodilni kader v podjetjih;

* strokovna javnost (odločevalci in koordinatorji paliativne ter dolgotrajne oskrbe).

3
Izboljšani ukrepi
10
Usposobljenih oseb
70
Uporabnikov storitev
200
Udeležencev splošne javnosti

Vir fotografije: Mestna občina Ljubljana

Vir fotografije: arhiv Centra Rinka

Imate vprašanje o projektu ali pa potrebujete dodatne informacije?
Pišite nam na e-naslov imro@hospic.si ali pa nas pokličite na telefonsko številko 041 365 731 ali 041 365 783.

Ta spletna podstran je nastala s finančno podporo Norveškega finančnega mehanizma. Za vsebino te spletne podstrani je odgovorno izključno Slovensko društvo Hospic in zanj v nobenem primeru ne velja, da odraža stališča Nosilca programa Izobraževanje – krepitev človeških virov.

Norveški finančni mehanizem in Finančni mehanizem EGP predstavljata prispevek Norveške k zeleni, konkurenčni in vključujoči Evropi.

Norveška prek Norveškega finančnega mehanizma in Finančnega mehanizma EGP prispeva k zmanjšanju socialnih in gospodarskih razlik v Evropi ter h krepitvi bilateralnih odnosov z državami upravičenkami v srednji in južni Evropi ter ob Baltiku. Norveška tesno sodeluje z Evropsko unijo na podlagi Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru (EGP). Skupaj z drugima dvema državama donatoricama je v petih zaporednih obdobjih financiranja med letoma 1994 in 2014 prek finančnih mehanizmov zagotovila sredstva v višini 3,3 milijarde EUR.

Norveški finančni mehanizem, ki ga financira samo Norveška, je namenjen državam, ki so pristopile k Evropski uniji po letu 2003. Skupna višina sredstev v okviru Norveškega finančnega mehanizma v obdobju 2014–2021 znaša 1,25 milijarde EUR. Prednostna področja v tem obdobju so naslednja:

#1 inovacije, raziskave, izobraževanje in konkurenčnost;

#2 socialno vključevanje, zaposlovanje mladih in zmanjševanje revščine;

#3 okolje, energija, podnebne spremembe in nizkoogljično gospodarstvo;

#4 kultura, civilna družba, dobro upravljanje ter temeljne pravice in svoboščine;

#5 pravosodje in notranje zadeve.