V območnem odboru Ljubljana smo 26.maja 2015 izvedli tematski večer, ki je bil namenjen žalovanju otrok in mladostnikov. Gostja večera je bila univ. dipl. psihologinja Damjana Dodič, ki je v letu 2014 napisala knjigo »Bom babico še kdaj videl, sedaj ko je umrla?«.
V pogovoru z gostjo smo se dotaknili pomena vključevanja otrok in mladostnikov že v samo dogajanje ob bolezni družinskega člana. Poudarili smo, da je prav, da imajo otroci možnost, da sami povedo, kako in na kakšen način bi želeli imeti kontakte s hudo bolno osebo, da je prav, da se jih pred morebitnim obiskom v bolnico pripravi, da se jim pove, kako izgleda bolniška soba, kako izgleda bolni družinski član in da se upošteva, kaj želi otrok oz. mladostnik. V primeru, da bi otrok odklonil obisk v bolnici, pa je prav, da se jim ponudijo tudi drugačne možnosti ohranjanja kontaktov in odnosov z bolnim družinskim članom. Po izkušnjah, ki jih imamo v hospicu pa je večina strahov pred stiki s hudo bolnimi in obiski v bolnici bolj na strani nas odraslih. V pogovoru smo veliko govorili o pomenu slovesa z drago osebo, o pomenu spominov ter procesih žalovanja pri otrocih in mladostnikih.
Poudarili smo, da je za otroke in mladostnike zelo pomembno, da se jim omogoči, da govorijo o svojih dragih osebah, ki so jih izgubili, da se v pogovoru z otroki uporabljajo jasni, kratki odgovori, ki so prilagojeni stopnji otrokovega razumevanja in da jim vedno odgovorimo po resnici, da jim ne prikrivamo stvari. Izpostavili smo tudi pomen večkratnega preverjanja, kako so, kaj razmišljajo, ali imajo morda kakšne občutke krivde in jim vedno znova poudarjati, da oni z ničemer niso povzročili, da se je zgodilo, kar se je. Poudarek je bil tudi na pogovoru o čustvih in o naši pomoči otrokom, da lahko izrazijo vse, kar čutijo na način, da s tem ne ogrožajo sebe, drugih ali poškodujejo stvari. V pogovor so se vključevali tudi prisotni s svojimi izkušnjami z žalovanjem otrok in mladostnikov, kar je vsemu skupaj dodalo še posebno vrednost. Na začetku in na koncu pogovora so nam mladi, a že zelo uspešni glasbeniki v sestavi Trio Rupnik (Manca-violina, Anže-klaviature, Nejc-violončelo) s svojim igranjem, pričarali še posebej dragoceno vpeljavo v temo in v čutenje za vnaprej.