Vsak človek se stara. Že novorojenček z vsakim dnem postaja starejši. Ko je človek mlad ga bolezen in z njo povezane težave po navadi še ne doletijo. S starostjo pa se večkrat pojavi tudi bolezen, pa naj si gre za lažjo ali težjo obliko. Ena izmed bolezni s katero se srečujejo starostniki je tudi demenca, ki pa na žalost ne prizadene samo bolnika ampak tudi njegove svojce. In takrat se pri njih pojavi mnogo vprašanj- Kako pomagati bližnjemu, da bo lažje živel z demenco vse do konca življenja? Kako reagirati v določeni situaciji? Kakšne so dejanske potrebe bolnikov v globoki demenci? S kakšnimi težavami se srečujejo bolniki in svojci? Kaj se sploh dogaja? Kako pomagati bolniku in sebi?
Da bi ljudem, še posebej pa svojcem bolnikov približali demenco in jim pomagali, da bi se kot svojci lažje soočali s to boleznijo smo v goste povabili Valentino Goršak Lovšin, mag. zdr. nege, ki nam je odgovorila na marsikatero vprašanje. Spregovorila je o demenci kot bolezni in nam povedala, kako to bolezen »čutijo« bolniki sami in njihovi svojci. Povedala nam je tudi, kako je s prehranjevanjem in oskrbo pri dementnem bolniku, ter na kaj moramo biti pri samem delu z dementnimi bolniki pozorni. Spregovorila je tudi o svojih izkušnjah pri delu z njimi in nam na ta način njihov svet še bolj približala.
Poudarila je, da je zmotno mišljenje, da dementni bolniki ne potrebujejo toliko skrbi kot ne dementni, saj živijo v svojem svetu. Povedala je, da je še kako pomembno, da smo z njimi in jim pomagamo ter jim damo čutiti, da so kljub tej bolezni še vedno del našega življenja. Vsaka naša skrb, oskrba, pogovor, dotik, naša prisotnost jim veliko pomeni, čeprav nam tega ne pokažejo.
Naša gostja majskega večera hospica nam je torej podala veliko koristnih informacij, ki bodo v pomoč vsem, še posebej pa tistim, ki imajo v svoji bližini dementnega bolnika.
Mateja Meolic, vodja prostovoljcev
OO Murska Sobota, 2.6.2017